Kuvaus
Kaipaatko hengähdystaukoa arjen kiireen keskellä? Tuntuuko siltä, että kehosi on jännittynyt ja lukossa?
Aika
07.09. – 21.09.2022
keskiviikkoisin 7.9.-21.9.2022 klo 18-20
Paikka
Turun kesäyliopisto, Sirkkalankatu 4 (lähiopetus)
Kohderyhmä
Kurssi sopii kaikille, jotka haluavat oppia tuntemaan kehonsa ja mielensä paremmin.
Tavoite
Kurssilla opit konkreettisia harjoituksia, joiden avulla keho vapautuu jännityksistä, saat lisää energiaa ja positiivista asennetta arkeen. Harjoitukset auttavat mm. stressiin ja uniongelmiin. Kurssin jälkeen sinulla on valmiudet tehdä harjoituksia oman hyvinvointisi tueksi.
Sisältö
Kurssilla keskitytään kehollisiin harjoituksiin, jotka avaavat kehon ja mielen ”lukkoja”. Tutustumme helppoihin hengitysharjoituksiin ja mindfulness-meditaation.
- Kehon harjoituksia: sisältäen mm. yin- ja hathajoogaa
- Pranayama: syvähengitys
- Mindfulness: mieli on läsnä nykyhetkessä
Kouluttajat
Mindfulness- ja joogaohjaaja, toimintaterapeutti, kuntoutuksen ohjaaja (AMK) Mia Haapala
Mia on harrastanut astangajoogaa 17 vuotta ja toiminut jooga-ohjaajana 10 vuotta. Hän on työskennellyt myös mm. geriatristen ja neurologisten kuntoutujien parissa lähes 30 vuotta. Viime vuosina työ on painottunut työikäisten yksilö- ja ryhmäkuntoutukseen. Kuntotuksen ohjaaja -koulutuksessa hän teki opinnäytetyön aiheesta: Tietoisen läsnäolon menetelmä stressinhallinnassa työikäisten kuntoutuksessa.
Lisätietoja
koulutussihteeri Helena Risku, helena.risku@turunkesayliopisto.fi tai puh. 044 720 1143
Muu informaatio
Jooga/jumppamatto, joustavat ja lämpimät vaatteet.
Hinta
105 €
Hinnat voimassa verkkomaksulla maksettaessa. Laskutuslisä 5 €. Muistathan valita oikean tuotteen lisäksi myös maksutavan.
Ilmoittautumiset
24.08.2022 mennessä