Kuvaus
Aika
18.01. – 04.04.2024
torstaisin klo 18.00-19.30
Huom! Ei opetusta vk 8/22.2. eikä 28.3.
Paikka
Kurssi toteutetaan reaaliaikaisena etäopetuksena Zoomin välityksellä ja sähköisellä oppimisalustalla.
Saat osallistumislinkin ja muut tarvittavat tiedot sähköpostiisi ennen kurssin alkua. Osallistumiseen tarvitset tietokoneen tai mobiililaitteen, verkkoyhteyden, kaiuttimet/kuulokkeet ja mikrofonin, sekä mielellään myös webkameran.
Huom! Oppitunnit myös tallennetaan ja voit tarvittaessa katsoa ne myöhemmin, mutta läsnäolomerkinnän saa vain osallistumalla reaaliaikaiselle oppitunnille.
Kohderyhmä
Kurssi on tarkoitettu kaikille Puolan kulttuurista ja puolan kielestä kiinnostuneille, jotka ovat opiskelleet puolaa yhden alkeiskurssin (noin 20 h) verran tai muuten hallitsevat vastaavat tiedot. Kielitaitotaso A1
Sisältö
Puolan kielen toisella alkeiskurssilla jatketaan puolan kielen opiskelua syntyperäisen opettajan kanssa perehtymällä kielioppiin, lukemalla ja kirjoittamalla lyhyitä tekstejä ja harjoittelemalla puhumista.
Kielioppiasioihin kuuluvat mm. verbi-, nomini- ja adjektiivitaivutukset. Kurssilla opiskelijat oppivat mm. keskustelemaan harrastuksistaan ja arkipäivän toiminnoista, kertomaan ammatistaan ja kansallisuudeltaan, sekä puhumaan perheestään. Puolan kulttuuriin ja yhteiskuntaan liittyvät aiheet ovat mm. elokuva, keittiö ja uskonto.
Kouluttajat
Anna Mrowicka
Palautteita Annan aiemmilta kursseilta:
”Mukava ja asiantunteva opettaja.”
”Käytiin intensiivisesti läpi kurssia ja erityisesti kielioppia.”
Kirjallisuus
opettajan oma materiaali
Lisätietoja
koulutussuunnittelija Essi Svärd, essi.svard@turunkesayliopisto.fi tai 044 720 1148
koulutussihteeri Helena Risku, helena.risku@turunkesayliopisto.fi tai 02-278 1811
Muu informaatio
20 oppituntia
Hinta
95 €
Huom! Osallistumismaksu maksetaan verkkomaksuna ilmoittautumisen yhteydessä. Jos esim. työnantaja maksaa osallistumismaksun puolestasi, olethan yhteydessä toimistoomme ennen ilmoittautumista.
Ilmoittautumiset
04.01.2024 mennessä