Kuvaus
Aika
13.04. – 20.06.2023
torstaisin klo 17.00-19.15
Huom! Ei opetusta 18.5. Viimeinen opetuskerta poikkeuksellisesti tiistaina.
Paikka
Kurssi toteutetaan etäopetuksena (reaaliaikaisella ja vuorovaikutteisella videoyhteydellä Zoomin kautta ja EduGo (Moodle)-oppimisalustalla).
Saat osallistumislinkin ja muut tarvittavat tiedot sähköpostiisi ennen kurssin alkua. Osallistumiseen tarvitset tietokoneen tai mobiililaitteen, verkkoyhteyden, kaiuttimet/kuulokkeet ja mikrofonin, sekä mielellään myös webkameran.
Kohderyhmä
Osaat jo espanjan alkeet, mutta myös perustiedot menneistä aikamuodoista ovat avuksi. Kurssi sopii espanjaa noin 4 kurssia opiskelleille (n. 120 h) tai muuten vastaavat taidot hankkineille. Kielitaitotaso A2.
Sisältö
Kurssilla kohennetaan sekä suullista että kirjallista ilmaisua. Aihepiireinä ovat mm. työ, yhteiskunta ja luonto. Kieliopissa keskitytään espanjan menneiden aikamuotojen opiskeluun (preteriti, imperfekti ja pluskvamperfekti).
Kouluttajat
Laura Gálvez Macías
Palautteita Lauran aiemmilta kursseilta:
”Todella hyvä kurssi.”
”Kaikki kurssilaiset otettiin hyvin huomioon.”
”Lauralla positiivinen ja kiva asenne.”
”Opettajan espanjankielinen puhe erittäin ymmärrettävää.”
”Voin suositella lämpimästi!”
”Lisää Lauran kursseja, kiitos.”
”Kieliopin perusasiat käytiin hyvin läpi.”
”Laura oli innostava ja perusteellinen.”
”Hän oli aina iloinen ja aktiivinen.”
”Opettaja oli loistava. Lisää samanlaista!”
Kirjallisuus
Kaasinen – Laine – Leman – Salò i Nevado: ¡Fantástico! 3, kappaleet 6-10
Lisätietoja
koulutussuunnittelija Essi Haapaniemi, essi.haapaniemi@turunkesayliopisto.fi tai 044 720 1148
koulutussihteeri Helena Risku, helena.risku@turunkesayliopisto.fi tai 044 720 1143
Muu informaatio
30 oppituntia
Kurssi ei ole opintopisteytetty.
Hinta
130 €
Hinta voimassa maksettaessa verkkomaksuna, joka maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä. Laskutuslisä 5 €.
Valitsethan maksutavan lisäksi myös kyseisen tuotteen.
Oppikirja ei sisälly hintaan.
Ilmoittautumiset
30.03.2023 mennessä